Arne Helge

Arne Helge Teigen

Oslo
Prorektor; Førsteamanuensis
46540095
ateigen@fjellhaug.no
Frank Ole

Frank-Ole Thoresen

Oslo
Rektor; Førsteamanuensis
99225718
fthoresen@fjellhaug.no
Marit S

Marit Skinlo

Oslo
Høgskoledirektør
41270235
mskinlo@fjellhaug.no
Robert

Robert Lilleaasen

Oslo
Førsteamanuensis; Forskningsleder
rlilleaasen@fjellhaug.no
Knut Kåre

Knut Kåre Kirkholm

Oslo
Undervisningsleder; Førstelektor
95872985
kkirkholm@fjellhaug.no
Henrik Nymann Eriksen 3

Henrik Nymann Eriksen

København
Daglig leder av FIUC-København og rektor på Dansk Bibel Institutt
hne@dbi.edu
Thomas Bjerg Mikkelsen 2018 portræt

Thomas Bjerg Mikkelsen

Aarhus
Daglig leder af FIUC-Aarhus og fakultetsleder på Menighedsfakultetet
+45 6010 7880
tbm@teologi.dk
Bilde Sunniva

Sunniva Fuglestveit

Oslo
Marked-og informasjonskonsulent
shfuglestveit@fjellhaug.no
IMG 7136 2

Håkon Leite

Oslo
Høgskolelektor med kvalitetsansvar
hleite@fjellhaug.no
IMG 5845

Lars Inge Fredrik Smetana-Nilsson

Oslo
Stipendiat; Høgskolelektor
fsmetana@fjellhaug.no
IMG 7460 2

Asle Jøssang

Oslo
Førsteamanuensis II
ajossang@fjellhaug.no
Bilde av Jason 2

Jason van Haselen

Oslo
Stipendiat; Høgskolelektor
jvanhaselen@fjellhaug.no
IMG 7817 1 croppet

Meiken Antje Buchholz

Oslo
Førsteamanuensis II
mbuchholz@fjellhaug.no
Tonje

Tonje Belibi

Oslo
Høgskolelektor
tbelibi@fjellhaug.no
Margunn Serigstad Dahle foto Egil Sæbø

Margunn Serigstad Dahle

Oslo
Førstelektor II (permisjon 2021-2022)
Ivar

Ivar Vegge

Oslo
Førsteamanuensis
ivegge@fjellhaug.no
EL

Erling Lundeby

Oslo
Førstelektor emeritus
EK

Erik Kjebekk

Oslo
Dosent emeritus
Egil

Egil Sjaastad

Oslo
Dosent emeritus
Dagfinn Solheim

Dagfinn Solheim

Oslo
Førstelektor emeritus
AR

Arne Redse

Oslo
Professor emeritus
Sven Morten

Sven Morten Kjølleberg

Oslo
Høgskolediakon; Høgskolelektor
92223827
skjolleberg@fjellhaug.no
Ingar 1

Ingar T. Hauge

Oslo
Administrasjonskonsulent
46540098
ihauge@fjellhaug.no
Louise hoegild scaled 600x600

Louise Høgild Pedersen

København
Timelærer i latin, ph.d.-studerende i sjælesorg
+45 2086 5711
lhp@dbi.edu
Christian S Holmgaard

Christian Schøler Holmgaard

København
Førsteamanuensis i Ny Testamente
+45 2526 5506
csh@fiuc.dk
Carsten Elmelund Petersen

Carsten Elmelund Petersen

København
Førsteamanuensis i systematisk teologi
+45 2344 5622
cep@fiuc.dk
Peter olsen web 600x600

Peter Flemming Olsen

København
Førsteamanuensis i systematisk teologi
(+45) 40 38 88 36
po@fiuc.dk
Kristian mogensen 600x600

Kristian Mogensen

København
Høgskolelektor, M.Phil. i missiologi
+45 6167 4922
km@fiuc.dk
Jacob olsen web e1594030483283 600x600

Jakob Olsen

København
Førsteamanuensis i religionsfilosofi
+45 2526 5508
jo@fiuc.dk
Nicolaitechow web 600x600

Nicolai Techow

København
Førsteamanuensis i Ny Testamente
+45 6081 9331
nt@fiuc.dk
Jens bruun kofoed 1 600x600

Jens Bruun Kofoed

København
Professor i Gammel Testamente
+45 2965 9310
jbk@fiuc.dk
Børge Haahr Andersen web

Børge Haahr Andersen

København
Underviser i Homiletik og indføring i praktisk teologi
+45 2526 5501
bha@fiuc.dk
Nicolai winther nielsen web 600x600

Nicolai Winther-Nielsen

København
Teol.dr. professor of Hebrew Bible and Information and Communications Technology
+45 5134 7929
nwn@fiuc.dk
Finn aaseboe roenne web 600x600

Finn Aasebø Rønne

København
Professor i kirke- og missionshistorie
(45) 2526 5507
finn@fiuc.dk
Klaus 13 3 2018 beskåret til pasfoto

Klaus Vibe

Aarhus
Adjunkt/førsteamanuensis i Ny Testamente
+45 7356 1257
kv@teologi.dk
Carsten Vang 2018 portræt

Carsten Vang

Aarhus
Lektor/førsteamanuensis i Gammel Testamente
+45 7356 1254
cv@teologi.dk
Peter Søes Portræt

Peter Søes

Aarhus
Adjunkt/førsteamanuensis i Dogmatik
+45 2133 0645
ps@teologi.dk
Kurt Larsen protræt 2018

Kurt Ettrup Larsen

Aarhus
Professor i Kirkehistorie og Akademisk Leder
+45 7356 1253
kl@teologi.dk
Morten 13 3 2018 portræt

Morten Hørning Jensen

Aarhus
Lektor/førsteamanuensis i Ny Testamente
+45 7356 1255
mh@teologi.dk
Kurt Christensen 2018 portræt

Kurt Christensen

Aarhus
Professor i Etik og Religionsfilosofi
+45 7356 1252
kch@teologi.dk
Leif 13 3 2018 portræt

Leif Andersen

Aarhus
Lektor/førsteamanuensis i Praktisk Teologi
+45 2670 6535
la@teologi.dk